MCP4141-103E/MS
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Non-Volatile - Automotive - 8-Pin MSOP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4141103EMS
  • Part No:
    MCP4141-103E/MS
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.85 mm
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Family:
    MCP4141
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V