MCP4019T-502E/LT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 5-Pin SC-70 - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4019T502ELT
  • Part No:
    MCP4019T-502E/LT
    EAR99
    3000
  • Family:
    MCP4019
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    2 x 1.25 x 14713mm(Max)mm