MCP4011-103E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 64 Position - Volatile - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4011103ESN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4011-103E/SN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V