MCP1700T-2502E/TT
Microchip Technology
Fixed LDO Voltage Regulator - 2.3V to 6V - 178mV Dropout - 2.5Vout - 250mAout - SOT-23 - 3-Pin.
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1700T2502ETT
  • Part No:
    MCP1700T-2502E/TT
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Junction to Ambient:
    336(Typ) °C/W
  • Line Regulation:
    0.75(Typ) %/V
  • Family:
    MCP1700
  • Function:
    LDO
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@250mA V
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    1(Typ) %
  • Dimension:
    2.9 x 1.3 x 0.95 mm