MCP120T-315I/TT
Microchip Technology
Processor Supervisor - Active-Low - Open-Drain Reset - 1V-5.5Vin - SOT-23 - 3 Pin.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP120T315ITT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP120T-315I/TT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    5.5 V
  • Maximum Reset Active Time:
    350(Typ) ms
  • Battery Backup Switching:
    No
  • Chip Enable Signals:
    No
  • Maximum Power Dissipation:
    N/A
  • Family:
    MCP120
  • Dimension:
    2.9 x 1.3 x 0.95 mm
  • Manual Reset:
  • Maximum Reset Threshold Voltage:
    3.15 V