MS12-1A87-75D
Standex Electronics
Reed Relay, 1 Form A, SPST-NO, 12V Micro SIL (Single In-Line) w/Diode
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS121A8775D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Standex Electronics
  • Part No:
    MS12-1A87-75D
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    32
  • Type:
    Dry
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum AC Switching Voltage:
    200 V
  • Maximum DC Switching Voltage:
    200 V
  • Maximum Carry Current:
    1 A
  • Maximum Switching Current:
    0.5 A
  • Maximum Switching Power:
    10 W