G4020H24B-RSR-EM
Mechatronics
DC Fan Axial Ball Bearing 24V 11CFM 29dB 40 X 40 X 20mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G4020H24BRSREM
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Mechatronics
  • Part No:
    G4020H24B-RSR-EM
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    DC Fan
  • Dimension:
    40 x 40 x 20 mm
  • Voltage Rating:
    24 V
  • Power Rating:
    1.9 W
  • Maximum Airflow:
    11 CFM
  • Noise Level:
    29 dB
  • Special Features:
    None
  • Termination:
    Lead Wires
  • Housing Material:
    Plastic
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Ships today, if you order in Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5