F6025E12B1-RSR
Mechatronics
DC Fan Axial Ball Bearing 12V 24CFM 36dB 60 X 60 X 25mm Tachometer
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Case Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: F6025E12B1RSR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Mechatronics
  • Part No:
    F6025E12B1-RSR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    DC Fan
  • Dimension:
    60 x 60 x 25 mm
  • Voltage Rating:
    12 V
  • Power Rating:
    2.8 W
  • Maximum Airflow:
    24 CFM
  • Noise Level:
    36 dB
  • Tachometer Signal:
    Yes
  • Special Features:
    Tachometer Output
  • Termination:
    Lead Wires
  • Housing Material:
    Plastic
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C