F1238H48BT-FSR
Mechatronics
Fan Tubeaxial - 48VDC - Square - 119mm x 119mm - Ball - 115.0 CFM (3.22m³/min) - 41.0 dB(A) - 2 Terminals.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Case Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: F1238H48BTFSR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Mechatronics
  • Part No:
    F1238H48BT-FSR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    DC Fan
  • Dimension:
    119 x 119 x 38 mm
  • Voltage Rating:
    48 V
  • Power Rating:
    6.7 W
  • Maximum Airflow:
    112 CFM
  • Noise Level:
    41 dB
  • Special Features:
    None
  • Termination:
    Quick Connect
  • Housing Material:
    Plastic
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C