ELN-60-48D
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 62.5W - Fixed: 48 Vdc @ 1,300mA - Dim: 1-10 Vdc
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELN6048D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    ELN-60-48D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc
  • Maximum Output Power:
    62 W
  • Output Voltage Range:
    24.0 to 48.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,300 mA (1.3 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    265
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    370
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -20 to 60 °C