A301-300-B2
MEAN WELL
DC to AC Inverter 12VDC 110VAC 300W Modified Sine Wave
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A301300B2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    A301-300-B2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    Tw
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Typical Input Voltage:
    12 VDC
  • Input Voltage Range:
    10 to 15 VDC
  • Input Connection Type:
    Cigarette Lighter Plug
  • Typical Output Voltage:
    110 VAC
  • Continuous Output Power:
    300 W
  • Surge Output Power:
    600 W
  • Output Connection Type:
    NEMA 5-15R
  • Output Frequency:
    60 Hz
  • Output Wave Form:
    Modified Sine Wave
  • AC Output Voltage Regulation:
    10 %
  • Dimension:
    165 x 88 x 74 mm