V130LS20CP
Littelfuse
Var MOV 130VAC 9000A 228V Radial T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: V130LS20CP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse
  • Part No:
    V130LS20CP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Varistor Voltage:
    228 V
  • Clamping Voltage:
    340 V
  • Clamping Current:
    100 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    7.3 x 26.5 x 23 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    130 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum Surge Current:
    9000 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    8.5 mm