L6004L3TP
Littelfuse
Thyristor TRIAC 600V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Isolated Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: L6004L3TP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse
  • Part No:
    L6004L3TP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1000
  • Maximum Gate Peak Inverse Voltage:
    N/A
  • Dimension:
    10.67(Max) x 4.78(Max) x 9.4(Max) mm
  • Family:
    L6004L3
  • Packaging:
    Tube
  • Pin Count:
    3
  • Maximum Gate Trigger Current:
    3 mA
  • Operating Temperature:
    -40 to 110 °C
  • Peak On-State Voltage:
    1.6@5.6A V
  • Maximum Gate Trigger Voltage:
    1.3 V