CRD10RM0SBR
Littelfuse/C&K
10 mm DIP Coded Rotary DIP
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
10 mm DIP Coded Rotary DIP
Product Highlights:
  • Process sealed – withstands soldering and cleaning
  • Thru-hole and surface mount models
  • Crisp, positive detent ensures actuation
  • Computer and peripherals
Search Keywords: CRD10RM0SBR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    CRD10RM0SBR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    853650
  • COO:
    KR
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Body Orientation:
    Straight
  • Actuator Style:
    Flush Screwdriver
  • Actuator Length:
    0 mm
  • Number of Positions:
    10
  • Pole Throw Configuration:
    SP10T
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Terminal Type:
    Gull Wing
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4@20VAC 20VDC A
  • Contact Plating:
    Gold/Nickel
  • Terminal Pitch:
    2.54 mm