P295BE102M440A
KEMET Electronics
Cap Paper 0.001uF 1500V 20% (18 X 5.5 X 12.5mm) Radial 15mm 115°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: P295BE102M440A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    P295BE102M440A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    FI
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Voltage:
    1500,440 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.001 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Lead Pitch For Radial:
    15 mm