P271HH332M250A
KEMET Electronics
Cap Paper 0.0033uF 1000V 20% (13.5 X 4.1 X 8.2mm) Radial 10.2mm 100°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: P271HH332M250A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    P271HH332M250A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    FI
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dimension:
    13.5(Max) x 4.1(Max) x 8.2(Max) mm
  • Lead Pitch For Radial:
    10.2 mm
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Family:
    PME271Y
  • Tolerance:
    20 %
  • Packaging:
    Bulk
  • Construction:
    N/A
  • Voltage:
    1000,300 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.0033 uF
  • Operating Temperature:
    -40 to 100 °C