- EE2-4.5TNU
EE2-4.5TNU
KEMET Electronics
Signal Relay 4.5VDC 2A DPDT(15x9.5x10)mm SMD
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: EE245TNU
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:KEMET Electronics
Part No:EE2-4.5TNU
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:4.5 V
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:31 mA