- EC2-24SNU
EC2-24SNU
KEMET Electronics
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(15x7.5x9.4)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: EC224SNU
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:KEMET Electronics
Part No:EC2-24SNU
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Termination Style:PC Pin
Coil Current:6.25 mA