C1812C474M5UACTU
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.47uF 50V Z5U 20% SMD 1812 85°C Plastic T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C1812C474M5UACTU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C1812C474M5UACTU
  • Alias/AKA:
    C1812C474M5UAC7800
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    0.47 uF
  • Voltage:
    50 VDC
  • Package/Case:
    1812
  • Tolerance:
    20 %