C1206C272F5GACTU
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 1% SMD 1206 125 °C Paper T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C1206C272F5GACTU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C1206C272F5GACTU
  • Alias/AKA:
    C1206C272F5GAC7800
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Capacitance Value:
    0.0027 uF
  • Voltage:
    50 VDC
  • Package/Case:
    1206
  • Tolerance:
    1 %