ALS31A332NF400
KEMET Electronics
Aluminum Electrolytic - 3300uF - 400V - 105x77mm Dia - M12x16 Screw Terminals
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ALS31A332NF400
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    ALS31A332NF400
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PT
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    3300 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Stud Mount
  • Size:
    77 x 105 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Voltage:
    400 VDC