A750MS108M1CAAE013
KEMET Electronics
Cap Aluminum Polymer 1000uF 16VDC 20% (10 X 12mm) Radial 5mm 0.013 Ohm 5250mA 2000h 105°C Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A750MS108M1CAAE013
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    A750MS108M1CAAE013
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Lifetime:
    2000 h
  • Leakage Current:
    3200@2Min uA
  • Equivalent Series Resistance:
    0.013 Ohm
  • Family:
    A750
  • Lead Pitch For Radial:
    5 mm
  • Dimension:
    12 x 10mm mm