- MS3100E28-11S
MS3100E28-11S
ITT CANNON
MS3100E2811S; MIL-DTL 5015 Series I; Circular
Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: MS3100E2811S
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:ITT CANNON
Part No:MS3100E28-11S
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Shell Style:Wall mounting receptacle
Insulator And Grommet Material:Neoprene
Operating Voltage:In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 25/12):41 A
Insulator Resistance:Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
Contact Arrangement:28-11
Thread:Connector with threaded coupling
Contact Resistance (Size 25/12):3 mΩ
Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):6,2 mm
Gender:Socket
Coupling Torque:Closing: 17 Nm max / Opening: 0,92 Nm min
Contact Type:Solder Cup
Sc_P_Code:CA
Salt Spray Resistance:500 hours salt spray resistant
Contact Material:Copper Alloy
Air And Creepage Paths (Min):1,1 mm