MDM-25PL61B-A174
ITT CANNON
Conn Micro-d Plug 25POS Pnl Mnt
Description +
Search Keywords: MDM25PL61BA174
  • Part No:
    MDM-25PL61B-A174
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Gender:
    Pin
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Disclaimer:
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Termination Type:
    0.125" Min, #25 AWG
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Material:
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Arrangement:
    25 Contact
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Current Rating:
    3 A max.