MDM-100PBSPL17
ITT CANNON
Conn D-Subminiature PIN 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 100 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDM100PBSPL17
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDM-100PBSPL17
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Arrangement:
    100 Contact
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Termination Type:
    Straight PCB Termination
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Pcb Hardware:
    no PCB mounting hardware
  • Gender:
    Pin
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Termination:
    0.187" Min, #25 AWG