MDB1-51PS
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 51 POS 1.27mm Solder Pot ST Panel Mount 51 Terminal 1 Port
+ see all
Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDB151PS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDB1-51PS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
    Diallyl phthalate with mounting holes
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Gender:
    Pin
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Hardware:
    No Hardware
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Arrangement:
    51 Contact
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Disclaimer:
  • Series:
    Micro D Plastic Shell - 0.050 inch spacing
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Saltspray:
    48 hours
  • Current Rating:
    3 A max.