MDB1-15SSL
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 15 POS 1.27mm Solder Pot ST Panel Mount 15 Terminal 1 Port
+ see all
Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDB115SSL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDB1-15SSL
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Saltspray:
    48 hours
  • Disclaimer:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Arrangement:
    15 Contact
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Hardware:
    Jackscrew (low profile)
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Gender:
    Socket
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Material:
    Glass-filled thermoset plastic
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Series:
    Micro D Plastic Shell - 0.050 inch spacing