DBNG-25P-P1
ITT CANNON
Conn D-Subminiature PIN 25 POS Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: DBNG25PP1
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    DBNG-25P-P1
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    56
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Insulator Material:
    Thermoplastic, type PCT UL 94V-0
  • Salt Spray Test:
    20 hours
  • Shell Material:
    Steel
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    1200 VAC at sea level
  • Gender:
    Pin
  • Current Rating:
    5 A at 25°C 3.5 A at 70°C
  • Contact Termination:
    Right angled solder
  • Color Insulator:
    Black
  • Shell Finish:
    Tin
  • Mounting Method:
    .120" (3,05mm) Through Hole