BWH-1W-2R0-5%
IRC/TT Electronics
General Purpose Wirewound Resistor - 2 Ohm ±5% - 1W - Axial Throght Hole - .39 x .225 Inch Dia
+ see all
Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BWH1W2R05
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IRC/TT Electronics
  • Part No:
    BWH-1W-2R0-5%
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 89
Can Ship immediately Buy all 89 in-stock or the regular minimum order quantity of 250