- RY42V-UAC24V
RY42V-UAC24V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 24VAC 153Ohm 1A 4PDT (27.5x21x35.6)mm THT Miniature Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: RY42VUAC24V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:IDEC Corporation
Part No:RY42V-UAC24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:1 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-25 to 55 °C
Dimension:27.5 x 21 x 35.6 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:50 mA