RU4S-MD-D110
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 110VDC 12.1KOhm 6A 4PDT(21x27.5x35)mm Plug-In Universal Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RU4SMDD110
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RU4S-MD-D110
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    110 V
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    6 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    Yes
  • Operating Temperature:
    -55 to 60 °C
  • Coil Resistance:
    12.1 KOhm