- RU4S-C-D24
RU4S-C-D24
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 24VDC 605Ohm 6A 4PDT(27.5x21x41.6)mm Socket General Purpose Relay
Description
Search Keywords: RU4SCD24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:IDEC Corporation
Part No:RU4S-C-D24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:6 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-55 to 60 °C
Coil Resistance:605 Ohm