RU42S-CD-D24
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 24VDC 605Ohm 3A 4PDT(21x27.5x35)mm Plug-In Universal Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RU42SCDD24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RU42S-CD-D24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    Yes
  • Operating Temperature:
    -55 to 60 °C
  • Coil Resistance:
    605 Ohm
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 4
Ships today, if you order in Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 5