RR2P-ULCDC100V
IDEC Corporation
Power Relay 100VDC 10A DPDT(35.6x28.6x55.5)mm Socket
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RR2PULCDC100V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RR2P-ULCDC100V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    100 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    8-Pin Circular Plug
  • Push to Test Button:
    Yes
  • Led Indicator:
  • Operating Temperature:
    -25 to 40 °C