- RR2P-UAC120V
RR2P-UAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A DPDT(35.6x28.6x55.5)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: RR2PUAC120V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:IDEC Corporation
Part No:RR2P-UAC120V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:Socket
Termination Style:8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-30 to 70 °C
Coil Resistance:2.1 KOhm