RR1BA-USAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A SPDT(36x36x47.5)mm Socket
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: RR1BAUSAC120V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RR1BA-USAC120V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -30 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    2.1 KOhm
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 2
Ships today, if you order in Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 5