LB1L-A1T54S
IDEC Corporation
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 5A 250VAC 125VDC Maintained Contact Quick Connect/Solder Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LB1LA1T54S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    LB1L-A1T54S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Bushing Type:
    Threaded
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Contact Rating @ Voltage:
    5A@125 VAC
  • Actuator Style:
    Round Button
  • Illumination:
    Blue,LED/Lens
  • Terminal Type:
    Quick Connect/Solder
  • Body Orientation:
    Straight
  • Dimension:
    26 x 21 x 54 mm