HW1B-V3F10-R
IDEC Corporation
Switch Emergency Stop N.O. SPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount
Description +
Search Keywords: HW1BV3F10R
  • Part No:
    HW1B-V3F10-R
    1
  • Actuator Diameter:
    29 mm
  • Actuator Color:
    Red
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Illumination Type:
    N/R
  • Illumination Color:
    N/R
  • Maximum AC Voltage Rating:
    440 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    220 V
  • Maximum Current Rating:
    10@110VAC A