AL6Q-M24P-HG
IDEC Corporation
Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Rectangular Button 1A 250VAC 250VDC Maintained Contact Quick Connect/Solder Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AL6QM24PHG
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    AL6Q-M24P-HG
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Pole Throw Configuration:
    DPDT
  • Bushing Type:
    Threaded
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Contact Rating @ Voltage:
    1A@120VAC 24 VDC