The RSSDN-75A is a panel-mount, DC-input solid state relay with a continuous output current rating of 75A for switching AC loa ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The RSSDN-75A is a panel-mount, DC-input solid state relay with a continuous output current rating of 75A for switching AC loads.
Search Keywords: RSSDN75A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    RSSDN-75A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Output Type:
    AC
  • Maximum Output Voltage:
    660 V
  • Maximum Output Current:
    75 A
  • Output Device:
    SCR
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    32 V
  • Mounting:
    Screw
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    44.5 x 57.2 x 24.1 mm