HBL4100P7W
Hubbell
PS, IEC, P, 3P4W, 100A 3P 480V, 4X/69K
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HBL4100P7W
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Hubbell
  • Part No:
    HBL4100P7W
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Power
  • Body Orientation:
    Straight
  • Mounting:
    Cable Mount
  • Gender:
    PL
  • Number of Contacts:
    3Power/1Ground
  • Termination Method:
    Screw
  • Maximum Voltage Rating:
    600 VAC
  • Maximum Current Rating:
    100 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 75 °C