4100RS2WR
Hubbell
PS, INS, RECP, 3P4W, 100A 600V, S2 REV
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 4100RS2WR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Hubbell
  • Part No:
    4100RS2WR
  • Alias/AKA:
    HBL4100RS2WR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • Type:
    Power
  • Body Orientation:
    Straight
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Gender:
    RCP
  • Number of Contacts:
    3Power/1Ground
  • Termination Method:
    Screw
  • Maximum Voltage Rating:
    250,600 VDC|VAC
  • Maximum Current Rating:
    100 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 75 °C