TBPLANN030PGUCV
Honeywell
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Basic Board Mount Pressure Sensors: TBP Series, ± 0.15% Accuracy, Compensated/Unamplified Analog mV Output, Leadless SMT, Single Axial Barbed Port, 30 psi Gage, 1.8-12V Supply, No Gel Coating in Media Path
Search Keywords: TBPLANN030PGUCV
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    TBPLANN030PGUCV
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Accuracy:
    ±0.15 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 30 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    0 to 26 mV
  • Response Time:
    N/A
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    7 x 11 x 10.94 mm