SXP15ASMTP
Honeywell
Board Pressure Transducer
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Board Pressure Transducer
Search Keywords: SXP15ASMTP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SXP15ASMTP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Device Pressure Type:
    Absolute
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Output Voltage:
    N/A
  • Typical Operating Supply Voltage:
    12 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    7.6 x 7.6 x 3.7 mm