SSCMNNN015PGSA3
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Compensated/Amplified: SSC Series, Standard Accuracy, ± 2% Total Error Band, SMT, No Ports, 15 psi Gage, SPI Output, 10% to 90% Vdd, 3.3 V Supply, Dry Gases Only, No Special Options
Search Keywords: SSCMNNN015PGSA3
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SSCMNNN015PGSA3
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    SPI
  • Response Time:
    0.46 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    3.3 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    10 x 5.44 x 13.3 mm