ASDX030D44D
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 30psi Bi-Directional 8-Pin DIP-D4
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: ASDX030D44D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    ASDX030D44D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    PCB Through Hole 90 °
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Device Pressure Type:
    Bi-Directional
  • Operating Pressure Range:
    0 to 30 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Response Time:
    8 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -20 to 105 °C
  • Dimension:
    24.76 x 13.97 x 11.18 mm