KLT1C15DC12
Hasco Relays
Power Relay 12VDC 15A SPDT (( 19mm 15.5mm 15.5mm)) Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KLT1C15DC12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Hasco Relays
  • Part No:
    KLT1C15DC12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    400 Ohm
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 25
Can Ship immediately Buy all 25 in-stock or the regular minimum order quantity of 40