HAT902ASAC120
Hasco Relays
Electromechanical Relay 120VAC 3.04KOhm 30ADC/40AAC SPST-NO (32.53x27.43x28.21)mm THT Heavy Duty Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HAT902ASAC120
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Hasco Relays
  • Part No:
    HAT902ASAC120
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Quick Connect/PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C