95C12C4T
Grayhill
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 12VDC 2.55N Thru-Hole Tube/Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BAG Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 95C12C4T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Grayhill
  • Part No:
    95C12C4T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Dimension:
    11.99 x 13.9 x 7.29 mm
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Round Button
  • Operating Force:
    2.55 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@12VDC A