71MBF30-01-2-03S
Grayhill
Switch Rotary DP3T 3 Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC
Description +
Search Keywords: 71MBF3001203S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Grayhill
  • Part No:
    71MBF30-01-2-03S
  • Alias/AKA:
    71MBF30-01C03S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Positions:
    3
  • Pole Throw Configuration:
    DP3T
  • Actuator Length:
    9.53 mm
  • Dimension:
    22.23 x 36.78 x 18.08 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/6.36
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Body Orientation:
    Right Angle
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Angle of Throw:
    30 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.3@115VAC A